TOP
usaflag.gif
Biographies usaflag.gif

Command
Pilot's Badge


Aircraft Observer
Aircraft Observer

Decorations

Legion of Merit


Bronze Star Medal b



Advanced Search - [Search Tip: Use " " for better search results ex. "John Q. Doe"; "City of ..."]
Col. John G. Fowler

BRIGADIER GENERAL JOHN G. FOWLER
Retired May 1959, Died Dec. 1, 1971 

John Gordon Fowler was born in Chicago, Ill., in 1905. He graduated from Lake View High School there in 1924 and received an engineering degree from Northwestern University in 1928. 

Appointed a flying cadet, General Fowler entered Primary Flying School at March Field, Calif., graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas on June 22, 1929 and was commissioned a second lieutenant in the inactive Reserve. Called to active duty that October, he was assigned as a pilot at Selfridge Field, Mich. Between 1930 and 1940 General Fowler served as a pilot and flying instructor at several bases in the United States and Hawaii. Entering the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., in July 1940, be graduated that September and assigned to the Second Bomb Group at Langley Field, Va. 

Shortly after the outbreak of World War II, General Fowler was named assistant chief of staff for operations of the Anti-Submarine Command in New York City, becoming deputy chief of staff of the First Air Force at Mitchel, Field, N.Y., in October 1943. 

The following June General Fowler was assigned to the 20th Air Force at Colorado Springs, Colo., where he activated the 314th Bomb Wing, taking it to Guam. He assumed command of the 20th Air Force Combat Staging Center on Iwo Jima in September 1945. A month later General Fowler was named commanding officer and chief of staff of the 315th Bomb Wing on Guam. On July 1, 1946 he was appointed chief of administration for the Japan Air Materiel Area Command. 

Ordered to Barksdale Field, La., in August 1947, General Fowler was assistant commandant of the 2621st Base Unit, and a year later he assumed command of the 2518th Base Unit at Enid Air Force Base, Okla.  Moving to Randolph Field, Texas in October 1949, he took command of the 3510th Pilot Training Wing. Entering the National War College, Washington, D.C. in August 1950, General Fowler graduated the following June and assigned as the Air Force Member of the Joint Subsidiary Plans Division, Joint Chiefs of Staff. 

Joining the Directorate of Intelligence at Air Force Headquarters in March 1952, General Fowler was deputy to the assistant for production. The following month he was named assistant deputy director of targets there, becoming deputy director that September. 

Returning to Japan in September 1954, General Fowler was deputy for intelligence at Far East Air Forces Headquarters in Tokyo. From December 1954 to June 1955 he was a member of the United Nations Command Military Armistice Commission in Korea. 

Reassigned on April 17, 1956, General Fowler assumed duty as assistant chief of staff, J-2 (Intelligence-Joint Staff), United Nations Command and Far East Command, with duty station at Tokyo. 

His decorations include the Bronze Star Medal and Legion of Merit. He is rated a command pilot, combat observer, aircraft observer and senior observer. 

He was commissioned a second lieutenant (Reserve) June 22, 1929; commissioned a second lieutenant (permanent) Oct. 7, 1929; promoted to first lieutenant (temporary) March 21, 1935; to captain (temporary) Feb. 16, 1936; to captain (permanent) Sept. 5, 1939; to major (temporary) March 21, 1941; to lieutenant colonel (temporary) Jan. 23, 1942; to colonel (temporary) Nov. 18, 1942; to major (permanent) Sept. 11, 1946; to colonel (permanent) April 2, 1948; to brigadier general (temporary) July 30, 1954. 

(Up to date as of June 1956)

Source: USAF Library Biographies section